23948sdkhjf
Annons

Tre Willys rånades

Inom loppet av sju timmar i lördags rånades två Willys och en Willys Hemma i Göteborg, skriver Göteborgs-Posten

Strax efter stängningsdags utsattes Willys Hemma på Sten Sturegatan för ett rån. Tre män tog sig in via bakdörren och överföll två anställda som hotades med bland annat yxa och bands med tejp. De anställda tog sig loss efter cirka 20 minuter och larmade polis. Rånarna kom över delar av dagskassan.

Vidare utsattes Willys på Gösta Berlings gata i Hisings Backa för ett rån av en ung, knivbeväpnad man. Han tvingade till sig en summa pengar och försvann sedan springande.

Tredje rånet skedde i en Willysbutik på Nordostpassagen då en kvinna och en man plockade på sig varor från hyllorna. Mannen undkom med varorna sedan han hotat personalen med ett knivliknande föremål medan kvinnan hejdades och lämnade ifrån sig en väska med bland annat 17 deodoranter innan hon försvann från platsen.

Butikerna ingår i Axfood.

Kommentera en artikel
Annons
Annons
Annons
Utvalda artiklar

    Nyhetsbrev

    Sänd till en kollega

    0.094