Prisoffensiv ska vända City Gross siffror: ”Långsiktig satsning”
Under torsdagen släppte Axfood sin senaste kvartalsrapport som visade att City Gross hade en utveckling på -3,8 procent under de första tre månaderna i år och koncernens resultat backade till följd av sitt nytillskott.
I både kvartalsrapporten och en intervju med Fri Köpenskap, berättade Axfoods vd Simone Margulies att 2025 är ett omställningsår för kedjan och att effekterna av de åtgärder som genomförs nu kommer märkas först senare. Under andra halvan av 2026 räknar man med att City Gross ska kunna nå lönsamhet.
Nu offentliggör City Gross sitt senaste drag för att vinna till sig kundernas förtroende. Från och med i dag sänker stormarknadsaktören ordinariepriserna på cirka 800 vardagsvaror, frukt, grönt och svenskt kött. Totalt 3 000 artiklar när alla smaker och varianter räknas in.
– Vi vill göra det enklare för våra kunder att få ihop vardagen, utan att tumma på kvaliteten. Därför sänker vi priserna på de varor som våra kunder handlar mest av – från färskvaror till basvaror i skafferiet, säger Patrick Grabenbauer, vd för City Gross.
Sänkningen görs i samtliga butiker efter en omfattande prisöversyn och gäller allt från så kallade vardagsfavoriter till färskvaror som frukt- och grönt, köttfärs, ägg och kvarg.
– Det är en långsiktig satsning på att våra kunder ska känna sig trygga med att de alltid kan handla prisvärt hos oss, säger Patrick Grabenbauer.