23948sdkhjf

Efter fastighetsköpet – mångmiljonsatsning på Icabutiken

Efter att ha köpt fastigheten för några år sedan har Ica Nära Mathörnans handlare Maria och John Hannah valt att göra en stor renoveringssatsning.

Under 2023 köpte handlarna Maria och John Hannah loss fastigheten som deras Ica Nära Mathörnan i småländska Mariannelund ligger i. Något som gett dem friheten att göra om butiken enligt deras egen vision. En stor både in- och utvändig renovering som bland annat ska ge en delikatessdisk, nya fruktkylar och ett större utbud börjar nu närma sig sitt slut. Det rapporterar Vimmerby Tidning

– Vi har planerat i flera år men när vi köpte fastigheten kunde vi börja på riktigt. Vi ville fräscha upp butiken men insåg att vi måste renovera golvet också, vilket resulterade i en helrenovering. Vi har bytt precis allting nästan, säger Maria Hannah till lokaltidningen.

Planen har varit att renoveringen ska stå klar om två veckor. Men nu ser det ut att bli lite fördröjning på det och istället är målet att få klart allt till påsken.

 – Det är en jättestor satsning, vi har satsat allt vi har och det är lånade pengar. All renovering sammanlagt landar nog på drygt fem miljoner kronor, säger Maria Hannah till Vimmerby Tidning.

Tanken med renoveringen är att få invånarna i orten Mariannelund att inte frestas att åka till närliggande orter för att göra sina inköp. Man tror även att sommarturisterna kommer att uppskatta uppfräschningen.

– Det ska inte finnas så många anledningar att åka till Vimmerby för att handla mat längre. Det är så vi tänker, säger Maria Hannah.

Läs mer om: Ica
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Sänd till en kollega

0.141